Teraz Słupsk!

Czy ktoś z Was słyszał o Słupsku? To pytanie zapewne nie wymaga nawet odpowiedzi. Po sukcesie Roberta Biedronia miasto stało się bardziej popularne niż kiedykolwiek w swojej historii, a z mediów szerokim strumieniem płyną newsy, w których można ujrzeć słupski ratusz czy usłyszeć o barze „Poranek”. Do niedawna jeszcze nikt się tym miejscem nie interesował. Niecałe sto tysięcy mieszkańców, rzesza młodych ludzi czmychających przed widmem bezrobocia i brakiem perspektyw, narastająca w dużym tempie liczba starszych ludzi, zastój polityczny i spory w radzie miasta. Ziemia słupska była jedynie punktem przejazdowym z Gdańska do Szczecina, a samo miasto można było śmiało nazywać małym, nieśmiałym bratem nadmorskiej Ustki. Jak tu żyć? Chciałoby się powiedzieć…

Okazuje się jednak, że przy mobilizacji mieszkańców Słupska i nadziei mieszkańców na zmianę, można zdziałać cuda. Słupsk jako dawne wojewódzkie miasto świetnie wpisuje się w obecny trend rozwijającej się turystyki w małych i średnich miastach, a do zaoferowania ma znacznie więcej niż przypuszczamy! Okazuje się, że wcale nie trzeba zwiedzać największych miast Polski żeby być turystą „pełną gębą”. Jako osoba pochodząca z tego miejsca postaram się Wam – czytelnikom, przybliżyć piękno i walory destynacji, do której pewnie niewielu by zajrzało, gdyby nie wyborczy szok.

ratusz
Ratusz [www.slupsk.pl]
 Na mapie Słupska na uwagę zasługuje szczególnie obszar staromiejski, w którym możemy zobaczyć wiele zabytków w stylu gotyckim, na przykład Kościół Mariacki, Pocztę Główną, Nową i Młyńską Bramę, Zamkowy Spichlerz, Spichlerz Richtera, Bibliotekę Miejską (dawny Kościół św. Mikołaja) i przede wszystkim reprezentacyjny, neogotycki Ratusz Miejski z 1901 roku, w którym urzęduje prezydent miasta. Ratusz o monumentalnej bryle stoi na centralnym Placu Zwycięstwa, nazywanym niegdyś, jeszcze w czasach pruskich Placem Heinricha Von Stephana. Był on, notabene, urodzonym w Słupsku, Generalnym Pocztmistrzem Rzeszy i wynalazcą kartki pocztowej. Warto zatem ze Słupska przesyłać rodzinie i znajomym kartki z miejsca historycznego. Można zwiedzić także wnętrze ratusza, gdyż jego architektura i zdobienia zasługują na uznanie, chociażby ze względu na sklepienia, malowidła ścienne (przedstawiające sceny ze Słupska i Ustki) oraz korytarze. Obowiązkowo należy wejść na ratuszową wieżę, skąd rozpościera się rewelacyjna panorama miejska.

Baszta czarownic [www.muzeum.slupsk.pl]
Baszta czarownic [www.muzeum.slupsk.pl]
Nie można także zapomnieć o największej galerii dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, którego surrealistyczne obrazy, malowane zresztą po zażywaniu różnorodnych narkotyków, znajdują się w Zamku Książąt Pomorskich wespół z Muzeum Pomorza Środkowego, do którego również polecam wstąpić. Nad rzeką Słupią znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc, a wśród nich Baszta Czarownic, w której spalono ostatnią czarownicę – Trinę Papipsten.

Obraz Witkacego [www.slupsk.pl]
Obraz Witkacego [www.slupsk.pl]
Jeśli zgłodniejecie albo będziecie chcieli łyknąć dobrej herbaty, kawy albo piwa, odwiedźcie  herbaciarnię w Spichlerzu Richtera, Restaurację „Anna De Croy” w Zamku Książąt Pomorskich czy Lodziarnię „Muszelka” przy ul. Wojska Polskiego. Chcecie być oryginalni? Wpadnijcie do baru „Poranek” na pizzę o najdłuższej tradycji w Polsce! Lokacji gastronomicznych jest wiele, wystarczy wjechać do Słupska. 🙂

Słupsk jest ośrodkiem miejskim z dużą ilością parków, skwerów oraz lasków i dlatego bardzo dobrze się po nim spaceruje. Nie bez kozery nazywano go dawniej „Małym Paryżem Północy”. Jeśli jesteście miłośnikami sportu, warto wybrać się na rowerze do Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” i przejechać się „Szlakiem Elektrowni Wodnych” na Słupi, podziwiając niesamowite walory krajobrazowe regionu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pojechać na swoim jednośladzie do Ustki, przy okazji zwiedzając także magiczną Dolinę Charlotty i znajdujące się niej zoo. Ze Słupska mamy również rzutem kamieniem do Kaszub czy do Słowińskiego Parku Narodowego. Region słupski obfituje w miejsca, w których można aktywnie wypocząć, ale też jest doskonałą bazą wypadową na dłuższe i krótsze wycieczki.

Dolina Charlotty [www.regionslupski.pl]
Dolina Charlotty [www.regionslupski.pl]
O ofercie kulturalnej, tj. festiwalach i koncertach w mieście już nie będę pisał, bo chciałbym żeby ten wpis był krótki, ale treściwy. Pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy, też wiele rzeczy do odkrycia w Słupsku i z tego powodu nie rozpisuję się aż nadto.

Myślę, że bycie prawdziwym turystą powinno się wiązać z poznawaniem nie tylko destynacji powszechnie znanych, ale też tych nieodkrytych. Dlatego jako rodowity Słupszczanin zachęcam do zwiedzania Słupska i do oglądania wtorkowego programu Kuby Wojewódzkiego, którego gościem będzie Prezydent Robert Biedroń.

Jakub Borucki

Źródła:

http://www.muzeum.slupsk.pl/

http://www.slupsk.pl/zabytki/katalog/50000/1800.html

http://dolinaslupi.pl/

http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Regiony-Kaszuby-Ziemia_Slupska

http://www.telemagazyn.pl/aktualnosci/w-telewizji/39937,kuba-wojewodzki-7-04-2015-agnieszka-kaczorowska-i-robert,id,t.html

http://www.dolinacharlotty.pl/

http://www.annadecroy.pl/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s